Koła zębate z plastiku – nie taki diabeł straszny

Data wpisu: 02.02.2018
Zdjęcie główne #4 - Koła zębate z plastiku – nie taki diabeł straszny

Przekładnie zębate nieodłącznie kojarzą się z ciężkim przemysłem. Wydaje się zatem, że naturalnym materiałem do budowy ich kluczowych elementów, czyli kół, jest metal. Tymczasem coraz częściej spotykamy się z kołami zębatymi wykonanymi z plastiku, czy szerzej tworzywa sztucznego. Szaleństwo? Niekoniecznie. Okazuje się, że takie koła mają jak najbardziej sens, a ich główną zaletą jest bardzo dobry stosunek jakości do kosztu produkcji.

Gdzie stosuje się plastikowe koła zębate?

Naturalnym miejscem ich wykorzystywania są małe urządzenia, przede wszystkim elektroniczne, w których koła zębate z metalu mogłyby się po prostu nie zmieścić lub niepotrzebnie zwiększyć ich masę. Dlatego koła z plastiku spotyka się np. w zabawkach, tanich zegarkach, ale też artykułach gospodarstwa domowego.

Niewątpliwą zaletą plastikowych kół zębatych jest niski koszt produkcji. Z tego powodu stosuje się je w urządzeniach, które mają przede wszystkim konkurować atrakcyjną ceną zakupu. Ponadto niska masa kół sprawia, że mogą być one wykorzystywane w sprzętach o niezbyt wytrzymałej konstrukcji.

Zaskakujące zastosowanie kół zębatych z plastiku

Ciekawostką może być fakt, że ten rodzaj kół zębatych coraz częściej spotyka się w specjalistycznej aparaturze medycznej. Chodzi przede wszystkim o roboty, przy pomocy których lekarze przeprowadzają skomplikowane operacje. Tutaj liczy się jak najmniejszy rozmiar urządzenia, co przekłada się na możliwość wykonywania precyzyjnych ruchów. Z oczywistych względów konstrukcja takich sprzętów opiera się więc na tworzywach sztucznych, w tym właśnie plastikowych kołach zębatych.

Ponadto koła z tworzywa sztucznego są wykorzystywane do produkcji sprzętu wojskowego, chociażby dronów. Spotyka się je w mikserach, blenderach, robotach kuchennych, systemach inteligentnego domu. Zastosowanie tego rozwiązania jest więc naprawdę szerokie.

Powstaje jednak pytanie: co z wytrzymałością?

Tutaj wiele zależy od prawidłowego projektu. Jeśli koncepcja urządzenia zakłada wykorzystanie plastikowych kół zębatych oraz zostały wykonane precyzyjne obliczenia, to nie trzeba się martwić o trwałość takiego rozwiązania. Tworzywo sztuczne dobrej jakości jest bardzo wytrzymałe, a dobrze dopasowane koła zębate nie powinny sprawiać żadnych problemów przez długi okres eksploatacji.

Autor wpisu: Soluma Gear

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.