Rodzaje przekładni i ich zastosowanie

Data wpisu: 27.02.2018
Zdjęcie główne #6 - Rodzaje przekładni i ich zastosowanie

Przekładnia zębata to zdecydowanie najpopularniejszy mechanizm napędowy stosowany w maszynach czy urządzeniach elektrycznych. Nie jest natomiast jedynym. W przemyśle wykorzystuje się także inne rodzaje przekładni, które różnią się między sobą konstrukcją i tym samym metodą działania. Wymieniamy typy przekładni i wskazujemy ich najpopularniejsze zastosowania.

Przekładnia zębata

W ostatnim artykule opisaliśmy zastosowanie przekładni zębatej i wyjaśniliśmy zasadę jej działania. Przypomnijmy więc tylko, że ten typ przekładni stosuje się w maszynach budowlanych, samochodach, rowerach, klasycznych zegarach, tokarkach czy frezarkach.

Przekładnia ślimakowa

Korzysta z niej każdy kierowca, ponieważ przekładnia ślimakowa standardowo napędza wycieraczki samochodowe. Jest także stosowana w układach kierowniczych pojazdów osobowych i maszyn budowlanych oraz rolniczych.

Przekładnia cierna

Najpopularniejszym rodzajem przekładni ciernej jest oczywiście sprzęgło samochodowe, które umieszcza się w obudowie skrzyni biegów. Poza tym przekładnię cierną można znaleźć w konstrukcjach maszyn napędzających taśmy produkcyjne w fabrykach, magazynach czy sortowniach.

Przekładnia pasowa

Przekładnię pasową stosuje się przede wszystkim w roli elementu pośredniczącego w przekazywaniu napędu, co ma miejsce w takich urządzeniach, jak piły czy młockarnie. Przekładnia może korzystać z własnego silnika trójfazowego, z którym jest połączona pasami. Przekładnie pasowe stosuje się przede wszystkim w rolnictwie.

Przekładnia posuwisto-zwrotna

Stosuje się ją w silnikach do napędzania tłoku wykonującego ruch góra-dół, a także do napędzania pompy tłokowej. Ten typ przekładni najczęściej spotyka się w takich urządzeniach, jak tokarka czy frezarka.

Przekładnia łańcuchowa

Najbardziej oczywistym zastosowaniem przekładni łańcuchowej jest napędzanie roweru oraz motoru. Napęd (moc generują ludzkie mięśnie lub silnik) jest przekazywany za pośrednictwem łańcucha na koła pojazdu, co wprawia je w ruch.

Nie ma zatem wątpliwości, że bez przekładni nie mogliśmy korzystać z większości urządzeń i maszyn, które są nam niezbędne do codziennego życia. Przekładnie różnią się między sobą, ale cel ich stosowania jest zawsze taki sam: chodzi o przekazywanie napędu i tym samym wprawienie urządzenia w ruch.

Autor wpisu: Soluma Gear

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.